تبلیغات
پایگاه اطلاع رسانی فریاد قلم - متن کامل اظهارات وزیرخارجه منتشر شد/ ظریف: اشتباه کردم، نباید بر اساس حرف کری عمل می‌کردیم!

توسط کریمی قدوسی و تایید نمایندگان

radio button متن کامل اظهارات وزیرخارجه منتشر شد/ ظریف: اشتباه کردم، نباید بر اساس حرف کری عمل می‌کردیم!

وزیر امور خارجه در این متن چندبار نسبت به اشتباهات خود در روند مذاکره و اعتماد به طرف مقابل و عدول از استراتژی اصولی جمهوری اسلامی معترف می شود و اظهار داشته است: «من اشتباه کردم براساس یک توافقی که کردیم ما استراتژی خودمان را کنار گذاشتم و بر مبنای آن توافق آمدیم آن را اعلام کردیم.»

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری دانشجو، کریمی قدوسی متن اظهارات و توضیحات وزیر امور خارجه در کمیسیون امنیت ملی در مورخه ۹۵/۹/۲۸ در موضوع نقض برجام را منتشر کرد.

 

وزیر امور خارجه در این متن چندبار نسبت به اشتباهات خود در روند مذاکره و اعتماد به طرف مقابل و عدول از استراتژی اصولی جمهوری اسلامی معترف می شود و اظهار داشته است: «من اشتباه کردم براساس یک توافقی که کردیم ما استراتژی خودمان را کنار گذاشتم و بر مبنای آن توافق آمدیم آن را اعلام کردیم که تبدیل شد به موضع جمهوری اسلامی من این را می پذیرم من اشتباه کردم عرض کنم به خدمت تان ولی ما این کار را کردیم»

 

خبرگزاری دانشجو متن این اظهارات را به همان شیوه نگارش و پیاده شده منتشر نموده که از این قرار است:

 

«بسم الله الرحمن الرحیم

 

در قضیه برجام خب ما اینجا غیررسمی حرف های خصوصی تر را بزنیم. غیررسمی که نمی گی که (خطاب به سخنگوی کمیسیون امنیت) توی برجام اتفاقی که افتاده در ابتدای مذاکرات برجام استراتژی برای خودمان تعریف کردیم به آقا هم گفتیم.

 

استراتژی را تعریف کردیم که اگر برجام قرار باشد برود به مجلس نمایندگان آمریکا هیچ وقت تصویب نخواهد شد و به خاطر اینکه مجلس نمایندگان آمریکا در اختیار آقای نتانیاهو است عرض کنم به حضورتان ما تصمیم گرفتیم برجام از طرف آمریکا با دستور رئیس جمهور آمریکا اجرا شود به همین دلیل هم که توی برجام تا هشت سال دیگر یا تا هر وقت دیگر که جمع بندی کلی آژانس انجام شود و اعلام کنند آن وقت که همه محدودیت ها برداشته می شود. ما پروتکل الحاقی را بیاوریم مجلس خودمان آنها هم ببرند کنگره عرضم به محضرتان که لذا ما براین اساس مذاکره کردیم مذاکره ما این بود که کنگره را درگیر مذاکره نکنیم. نقشی که کنگره داشته باشد نقش حاشیه ای باشد ... توی مذاکراتی که همکاران ما داشتند بحثی مطرح شد که سال 2016 قانون ایسا تمام می شود ما با این می خواهیم چه کار کنیم. (این حرف هایی که می زنیم بیرون گفتنی نیست برای خودمان هست) همه این بحث ها حدود دو سال رفت و آمد می شود. دو روزه تمام نشده بعضی از بحث ها قبل از توافق ژنو بود بعضی از بحث ها از روزی که توافق ژنو تمام شد شروع شد به رفت و آمد.

 

توی این بحث هایی که همکاران ما با هیئت آمریکایی داشته همکاران ما به هیئت آمریکایی گفتند که تمدید این خلاف برجام است چون می شود تحریم جدید هیئت آمریکایی هم مخالفت کرد.

 

یعنی خانم شرمن گفت تمدید ایسا خلاف برجام نیست با شما توافق داشتیم که کنگره را جدا کنیم. استراتژی تغییر کرده؟ دولت موظف باشد ایسا را اجرا نکند. بعد از اینکه تصویب هم بکنند اجرا نمی کنیم گفتم نه – همکاران سخت گیری کردند تا رسید به جلسه من و آقای کری توی جلسه من هم اصرار کردم که اگر کنگره ایسا را تصویب کند خلاف برجام است. آقای کری هم گفت من با حرف فلانی موافقم. خانم شرمن گفت من با این نظر مخالفم آقای کری استدلال کرد. گفت من نظر فلانی را قبول دارم.

 

خانم شرمن گفت خوب رئیس اینست که مجبورم ما بپذیریم این شد مبنای اینکه تمدید ایسا (توی متن نیامد) می خواستیم توی متن بیاید توافق کردیم توی متن بیاید ولی آنها استدلال کردن اگر توی متن بیاید کنگره مخالفت می کند. انصافا آقای کری هم تا چهارشنبه به وقت خودشان روی حرف خودشان وایستادند. این توی دوران بعد از برجام بحث می کردیم تذکر می دادیم حال می گم ما چه کردیم من توی نامه ای که سپتامبر برای خانم موگرینی نوشتم. نوشتم که این کار نباید بشود به سازمان ملل هم نوشتم قوانین که تمام می شود و تمدیدش نقض برجام است در صورتی که توی متن برجام نیست ها این برداشت ماست.

 

براساس توافقی که با آقای کری کردیم و من الان دارم عرض می کنم بیرون نمی گم ولی خدمت شما می گم من اشتباه کردم براساس یک توافقی که کردیم ما استراتژی خودمان را کنار گذاشتم و بر مبنای آن توافق آمدیم آن را اعلام کردیم که تبدیل شد به موضع جمهوری اسلامی من این را می پذیرم من اشتباه کردم عرض کنم به خدمت تان ولی ما این کار را کردیم گفتم در طول اجرای برجام هر دفعه ما می گفتیم اعضای تیم آمریکایی محکم می گفتند این مخالف برجام نیست می کشاندیم به آقای کری، آقای کری آقای مونیز می گفتند ما روش هایی داریم در کنگره در سنا که مانع می شویم از تصویب در سنا. همان طوری که قانون بوینگ تصویب نکردند در سنا تا دوشنبه ای که سه شنبه اش انتخابات ریاست جمهوری بود. در جلسه ای که آقای دکتر صالحی با آقای مونیز داشت آقای دکتر عراقچی هم بود آقای تخت روانچی نبود. آقای عراقچی بود تیم آمریکایی هم اقای استیومن بود. آقای مونیز گفت اگر برود سنا ما روش هایی داریم که جلویش را بگیریم آقای استیومن گفته بود که چون توی مجلس چهارصد به یک تصویب شده بود که یعنی خیلی اکثریت بالائی بود که می دانید وتوی رئیس جمهور با دو سوم رای نمایندگان می شکند به شرطی که هر دو مجلس دو سوم رای بدهند گفته بود که اگر حالا ما وتو بکنیم که وتویمان رد بشود چی می شود؟

 

این سوال را کرده بود یعنی تا آن وقت هم خودشان قانع بودن که تعهد کلامی کرده بودند توی جلسه. گفتم تعهد متنی نیست ... خوب اینها توقع این انتخابات را نداشتند که انتظار داشتند سنا را به دست بیاورند که توی سنا هم برد داشتند چهار تا به بالا جمهوری خواهان را به دو تا تبدیل کنند. هم توقع داشتند که رئیس جمهور را ببرند. اتفاقی که افتاد که آقای ترامپ بود. اینها با یک معضلی مواجه شدند که ما خودمان من خودم توی جلسه وزارت خارجه گفتم اینها الان ترجیح شان این می شود که سنا تصویب کند و اینها وتو نکنند ولی فورا تحریم ها را بلااثر کند به دو دلیل. یکی اینکه جلوی یک تصمیم بدتری را بگیرند دوما اینکه آن را بلااثر کند چون اگر این کار را نکنند و اینها وتو بکنند و مانع شوند چون کنگره که تصویب کرده مجلس سنا هم خیلی مقررات تند و تیزی دارد. آنهم که تصویب بکند آقای ترامپ هم امضا کند کسی هم بلااثرش نکند توی روزهای اول ریاست جمهوری ترامپ هم که این قدر شعار داده نمی آید که بلااثری بدهد لذا قانون می شود و لذا برجام نقض می شود لذا نقض بین و قطعی برجام است براساس خود برجام گفتم توی تحلیلی که خودمان کردیم گفتم واسه اینکه خودمان به رئیس جمهوری نوشتیم الان احتمالا موقعیت شان عوض می شود و همین طور هم شد. عوض شد گفتم آقای اوباما براساس شرایطی که پیش آمده ریل گذاری کرده که چهار پنج ماه بتواند برجام را زمان آقای ترامپ ضرورتی نداشته باشد که کاری بکند که نقض برجام بشود، می تواند کاری بکند که برجام را به هم بزند.

 

وی نیاز ندارد که اقدام مثبتی در جهت اجرای برجام بکند. قرارشان چیه. قرارشان اینکه که یعنی قرارشان این بوده ولی ما یک ذره عوضش کردیم که قرارشان این بود که روز 19 ژانویه که آخرین فرصت اینها که اوباما سرکار هست همه قوانین را بلااثر کنید یعنی این بلااثر کردن ها یعنی اثرش 120 روز است بعضی هاش 180 روز است.

 

یعنی می خواست آقای اوباما مطمئن شود که 120 روز بعد از خودش بعد از 180 روز بعد از خودش آقای ترامپ مجبور نباشد اقدامی انجام بدهد که برجام را نقض بکند.

 

می تواند اقدامی بکند که نقض کند ولی الان یعنی یک فعل است یک ترک فعل یعنی الان باید یک فعلی انجام بدهد که برجام را نقض کند. آن وقت با ترک فعل هم می توانست با ترک فعل هم برجام را نقض کند. این را اوباما کرد و ما هم توی بررسی هایمان رسیدیم و آمریکایی ها توی مذاکره توی جلسه هم گفتند هم توی صحبتی که آقای کری با من کرد ولی آقای کری توی صحبت هایی که توی دولت وایستاد گفت باید وتو بکند من تعهد کردم هم رفت کنگره گفت رفت توی سنا گفت تصویب این قانون به درد ما نمی خورد نیازی نیست.

 

اما قصدشان این بود که این کار را انجام بدهند یعنی من فکر می کنم آقای اوباما اینجا گفت آقای کری تو قول داده ای داده باش ما می خواهیم برنامه ای بریزیم که برجام لااقل ابتدا توسط آمریکا نقض نشود. طراحی که کردند این بود فشاری که ما آوردیم خوب فشار آوردیم که این نقض است فشار دومی که آوردیم اینه که ما کاری نداریم که لغو اثری است که شما کردید تا کی امتداد دارد چون اینها ممکن است یک ماه پیش آثار تحریم ها را لغو کرده باشند. به اصلاح برجام اجرایش را متوقف کرده باشند لذا می توانند تا 19 ژانویه صبر کنند آقای کری گفت با فشار ما روز پنجشنبه یکبار دیگر اجرایش را متوقف کرد. یکبار هم روز 19 ژانویه خواهد کرد. یعنی این کاری که کرد.

 

گفت یک بار دیگر، شرایط تغییر نکرده، تا آخر شب هم با من تلفی صحبت می کرد بعد پنجشنبه زنگ زد آقای کری زنگ زد که ساعت هفت صبح ما بود و ساعت 12 شب آنها، گفت من می خواهم آقای اوباما را وادار کنم که امضا نکند شما چه تضمینی می دهی گفتم من هیچ تعهدی نمی دهم اینجا ساعت هفت صبح است. تعطیلی است من هیچ تعهدی نمی توانم بدهم. حالا موضوع پیش ران مطرح شده بود آنها می دانند برخلاف برجام نیست. پیشران به شرطی که سوختنش زیر 3.5 باشد مغایرت با برجام ندارد ولی نگران کارهای دیگری بودند که ما می توانیم انجام بدهیم. می خواست قول بگیرد که ما کاری نمی کنیم گفتم من قول میدم من تصمیم گیر نیستم. می توانیم پیشنهاد کنم به شما بگویم قصد ما شکستن برجام نیست واقعا آخرین تلفنی که به من زد 8:25 دقیقه بود که 8.5 ما می شود و 12 واشنگتن که آقای اوباما باید یا امضا می کرد یا امضا نکرده رد می کرد می دانید که آخرین موردی که رئیس جمهور قانونی را امضا نکرده برود به آرشیو ملی و قانون شود ما سال 1995 بوده یعنی بیست و یک سال پیش و بعد از آن همه قوانین را یا وتو کرده یا امضا کرده وتو اگر می کرد خوب می رفت توی مجلس یا وتویش نقض می شد و این از نظر ما خوب بود به تعهدش بیشتر عمل می کرد ولی از نظر خودشان ادعا می کردند که توافقی را که با کنگره کرده اند که وتو نکند در واقع یک خط مصوبه بود در صورتی که مصوبات گذشته طول و درازی بود که به دولت اجازه داده بود آن قانون اجرا شود.

 

این قضیه ماوقع بحث تمدید تحریم هاست یعنی که ما با یک صحبتی که با آقای کری کردیم براساس صحبتی که با آقای کری کردیم و قولی که آقای کری داد ما آمدیم یک موضع علنی گرفتیم من اشتباه کردم در این، رسما ما نمی بایستی براساس حرف این بابا (کری) می کردیم ما باید براساس همان استراتژی که تعیین کرده بودیم که باید کنگره را حذف می کردیم در هشت سال اول، براساس آن عمل می کردیم من هیچ اجباری هم نداشتم.

 

چون موضوع ایسا یک موضوع داخلی هم نبود چون قول گرفته ایم چون آقا هم گفته بودند لذا اقداماتی که کردیم تو این حوزه بود.

 

من قرار بود یک جلسه سخنرانی مشترک با کری توی ایتالیا داشته باشم من سفر خودم را لغو کردم و نرفتم و به آقای کری هم نوشتم که شما کاری کردید که حضور من با شما در یک شهر غیرممکن است.

 

آقای عراقچی رفت توی جلسه آقای کری آمد نیم ساعت برای آقای عراقچی توضیح داد.»

 

متن پیاده شده از نوار موجود در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با حضور نمایندگان عضو کمیسیون و وزیر محترم امور خارجه و معاونین ایشان با موضوع بررسی بودجه سال 1396

 

لازم به ذکر است این متن به تایید جمعی از اعضای کمیسیون مزبور رسیده است.
طبقه بندی: سیاسی، 

تاریخ : یکشنبه 5 دی 1395 | 08:55 ب.ظ | نویسنده : کیان آصف | نظرات
چون از کوپن‌های بیمه‌نامه‌تان زیاد استفاده کرده‌اید، نباید بیمه شوید!
خسارت‌های امنیتی بحران آب
آیا در منابع تاریخی کُرد یک قوم بوده است؟
كیستی اهل بیت(ع)
تفاوتهای اعتقادی بین شیعه و سنی را به طور كامل توضیح دهید و دلایل برتری شیعه نسبت به سنی را به طور كامل بگویید؟
نقل و انتقالات لیگ برتر 96-97
آیا «زرتشت» تنها پیامبر ایرانی بود؟
تصاویر برتر جهان در بهار ۹۶
حادثه تروریستی مجلس از نگاهی دیگر/ باید پروتکل‌های امنیتی را تغییر داد
نماینده مجلس آمریکا حمله داعش در تهران را مفید دانست!
عذرخواهی رسمی فدراسیون‌فوتبال عربستان
مادر چه اندازه بر انسان حق دارد؟
چه كسی نباید قاضی شود؟
چرا نباید به كسی كه به ما خیانت كرده، خیانت كنیم؟
كسی كه سیر بخوابد و همسایه اش گرسنه باشد، نزد خدا و رسولش چگونه است؟
علت نامگذاری ماه رمضان چیست؟
جملات زیبای رهبر عزیز انقلاب در مورد بسیج
سخنان امام خمینی (ره)درمورد بسیج
لینک 21 فیلم از حکیم ارد بزرگ
رقص مرد چه حکمی دارد؟
سایت ماه اسکین طراح قالب وبلاگ رایگان با امکانات عالی
لطفا از دیگر مطالب نیز دیدن فرمایید
.: Weblog Themes By M a h S k i n:.